GoNd
Dołączył: 28 Sie 2005
Posty: 66
Przeczytał: 0 tematów
Skąd: TARNÓW
|
Wysłany: Pon 16:50, 23 Sty 2006 Temat postu: [Artykuł]Mayday Polska 2005 - Katowice |
|
|
10 listopada już na stałe zapisał się w kalendarzu organizowanych imprez w Polsce. Po raz 6. odbył się wielki festiwal muzyki elektronicznej MAYDAY POLSKA. W każdym roku specjalnie na ta okazję przygotowywane jest motto i hymn. I tak tegorocznej imprezie przyświecało hasło "PROTOTYPES".
Swoją podróż zacząłem od wczesnych godzin porannych naszymi kolejami trasą Zielona Góra - Poznań - Wrocław - Katowice. Z każdą stacją i dosiadającymi się uśmiechniętymi młodymi ludźmi można było odczuć, że wszyscy tego dnia kierują się do jednego miejsca, jakim był katowicki Spodek. Wszyscy pragnęli posłuchać dobrej muzyki, która pozwoli im zatracić się w tańcu i na kilka godzin oderwać od rzeczywistości. To jest właśnie MAYDAY, które nie zna granic, gdzie wszyscy razem dają się ponieść dźwiękom i emocjom.
Wraz z otwarciem bram Spodka o godzinie 17:00 spory tłum stojący na zewnątrz został wpuszczony do środka. Imprezę rozpoczął QUEST z Olsztyna. Ja sam dotarłem do tego niesamowitego obiektu przed godziną 19:00. Za konsoletą przygrywał dj z Katowic - GOGO, umiejętnie rozkręcając wciąż przybywających na płytę główną (czyli Mainfloor), spragnionych muzycznych doznań ludzi. Zaraz po nim swój set rozpoczęła melodyjnym trancem pierwsza tej nocy zagraniczna gwiazda, a mianowicie RON VAN DEN BEUKEN. Po Holendrze swój live act miał duet Nu NRG z Rzymu, a następnie ADAM SHERIDAN z Leeds, zamykając tym samym cześć trance-ową tej edycji MAYDAY. Ponieważ osobiście nie przepadam za tym gatunkiem, to po 20 minutach van den Beuken-a po raz pierwszy tej nocy poszedłem na Lodowisko, czyli tak zwane Showroom.
Swój tech-house-owy set właśnie kończył K1 KRIZ (Białystok), a przygotowywał się do odpalenia płytek CHRIS DA BREAK ze Szczecina. Na parkiecie dało się odczuć poruszenie na zbliżający się set szczecińskiego dj-a, a był to już jego trzeci występ na Mayday. Pierwsze dwa były odpowiednio w 2000 i 2001 roku. Da Break nie zawiódł i w swoim stylu, czyli szeroko pojętym techno rozkręcił parkiet do czerwoności. Wśród prezentowanych technicznych utworów oczywiście nie zabrakło jego pierwszego autorskiego utworku, jakim jest "People Are Sick Of It", który dobrze przyjął się wśród uczestników lodowiska. Zaraz po nim swój set zaprezentował bywalec prawie wszystkich największych imprez w Polsce - POZIOM-X (Warszawa). Na szczęście nie zwolnił tempa po swoim poprzedniku i mocne klimaty nadal królowały na sali Showroom. O 22:30 zabrzmiał pierwszy live act tej nocy na Lodowisku w wykonaniu łódzkiej formacji SONIC TRIP. Breakbeat-owe dźwięki na początku ich występu niewiele odróżniały się od tego co chłopaki prezentowali na Mayday Polska 2004 i Soundtropolis 2005. Może druga cześć act-u wyglądała inaczej, ale nie było mi dane jej posłuchać, gdyż udałem się na Mainfloor, gdzie swój live act kończył berliński duet LEXY & K-PAUL. Niestety nie zaskoczyli w końcówce swojego występu jakimś nowym repertuarem. Nie wiem jak ten live act prezentował się jako całość, więc nie będę go komentował. Jednak to wszystko stało się nie ważne.
O 23:00 za sterami stanął sam Helmut Geier aka Dj HELL (założyciel legendarnej wytwórni International DeeJay Gigolos) i porwał wszystkich elektronicznymi dźwiękami. Dla fanów electro, electropop i electroclash nastała półtoragodzinna ekstaza! Odczuć można było większy ścisk po lewej stronie parkietu przy bliższym wyjściu z płyty spodka do Showroom, więc ja wraz ze znajomymi specjalnie pokierowaliśmy się na drugą stronę. I zaraz przy barierkach oddzielających kamerę na wysięgniku, odnaleźliśmy dla siebie sporo miejsca i oddaliśmy się dzikim tańcom, od czasu do czasu napełniając nasze ciała zimną wodą mineralną. Po ostatnim utworze jaki zaprezentował Hell, wszyscy zgodnie odwrócili się na scenę dla live actów. Po raz pierwszy na Mayday Polska, a także w całej swojej historii Mayday, swój show zaprezentował WESTBAM & BAND. Musze przyznać, że taka prezentacja dorobku muzycznego ojca Mayday bardzo mi się spodobała. Można było usłyszeć takie klasyki jak "BeatBoxRocker", "Hard Times" czy "Wizard of Sonic", natomiast z nowego albumu Westa "Do You Believe In Westworld" takie utwory jak: "Bang The Loop" i "It’s Not Easy". Wspaniały akompaniament klasycznych instrumentów potęgował wyrazistość przedstawianych utworów. Sam Westbam bawił publiczność, obsługiwał jakieś urządzenie muzyczne i wspierany chórkiem w postaci dwóch młodych pań, podśpiewywał do mikrofonu znane (i nie znane) wszystkim frazy. To był bardzo oryginalny live act.
Zaraz po tym występie szybko zmieniłem parkiet by znaleźć się na FREESTYLERS. To co zobaczyłem było czymś niesamowitym! Dj z angielskiej grupy dał taki występ, że osoby, które zrezygnowały z tego występu mogą bardzo żałować. To co mi się podobało to remixy i zmieniane w dość szybkim tempie utwory. Dodajmy do tego niesamowitego MC Sir Real i w wyniku otrzymujemy doskonały set i niesamowity klimat na Lodowisku. W ich secie można było usłyszeć miedzy innymi The Prodigy – "Smack My Bitch Up", Azzido Da Bass - "Dooms Night" i jeden utwór grupy Cypress Hill. To wszystko utrzymane w mieszance stylów big beat, breakbeat, breaks, a czasem nawet z elementami jungle.
Następnie poczekałem na początek live act-u duetu prosto z Budapesztu COLLINS & BEHNAM. Przedstawiciele węgierskiego odpowiednika naszego Mayday zaprezentowali się z bardzo dobrej strony, serwując nam muzykę na żywo w stylu techno. Żal mi trochę było opuszczać tą część imprezy ale i tak z lekkim już opóźnieniem pobiegłem na Mainfloor. Tam spodziewałem się wielkiego wydarzenia, jakim był niewątpliwie występ dj-a wielkiego formatu i bardzo oczekiwanego przez większość przybyłych do Spodka ludzi, gwiazdy polskiej edycji Mayday 2005 – SVENA VATHA. Niestety, ku mojemu niemałemu zdziwieniu, za gramofonami ujrzałem dj-a z krainy kwitnącej wiśni a nie z Bawarii. Zamiast Svena Vatha grał TAKKYU ISHINO. Szybki rekonesans wyjaśnił zaistniałą sytuację. Dowiedziałem się, że samolot Svena miał problemy z wylądowaniem na lotnisku w Katowicach z powodu mgły i zawrócił z powrotem do Frankfurtu. Ponieważ w tym roku już dwukrotnie miałem okazję usłyszeć Svena na żywo, i były to z pewnością niesamowite wibracje, to też bardzo liczyłem na to, żeby znowu go usłyszeć. Przede wszystkim ciekawy byłem jak zaprezentuje się Vath przed polską publicznością i jednocześnie jak polscy fani muzyki elektronicznej przywitają go w spodku. Może będzie jeszcze okazja aby tego doświadczyć na naszym polskim gruncie - zobaczymy.
Z pewnością brak Svena był dużym i niemiłym zaskoczeniem, ale muzyka nie przestawała grać i impreza trwała nadal. Dlatego też w zastępstwie, a jednocześnie po prostu w jego miejsce przesunął się w timetable set Takkyu. Japończyk budował swój set zaczynając najpierw od spokojniejszych dźwięków z pogranicza electro, przechodząc następnie w mieszankę tech-house z techno . Jego set z pewnością zaspokoił bawiących się w Spodku ludzi. I trudno się nie dziwić. Jest on z pewnością znakomitym technikiem.
Od 2:40 do 3:00 to czas przeznaczony na kulminacyjny punkt imprezy jakim jest live act MEMBERS OF MAYDAY. Pod tym projektem ukrywa się dwóch panów z wytwórni płytowej Low Spirit: Maximilian Lenz & Klaus Jankuhn. I jest to odtworzenie tegorocznego hymnu "Prototypes" jak i wybranych z lat poprzednich. Na pierwszy hymn wyszły 4 panny ubrane na biało z flagami z logiem Mayday i wymachiwały nimi w rytm muzyki. W kolejnych muzycznych odsłonach podest zapełniły młode dziewczyny tańcząc i bawiąc się przy znanych wszystkim rytmach MoM.
Gdy swój live act rozpoczął CHRIS LIEBING ja przeniosłem się na Showroom gdzie od pół godziny swojego seta serwował HARDY HARD. Z pewnością klimat na lodowisku był bardzo imprezowy za sprawą mieszanki jaką zaserwował dj z Berlina. Jego set funky techno i electro powodował duże ożywienie i bardzo dobrą zabawę na parkiecie. I ja nie będąc obojętny oddałem się dźwiękom do samego końca setu. Wróciłem na halę Spodka by na trybunach odpocząć, a w tym czasie niżej bawił publikę wspomniany już wcześniej Chris Liebing. Z całego zamieszania spowodowanego nieobecnością Svena, Chris miał przedłużony live act z jednej na dwie godziny, co uradowało fanów twórczości tego dj-a z Frankfurtu. Garście pozytywnej energii Niemiec przekazywał rozszalałej publiczności nie tylko poprzez muzykę, ale swoim nieustającym czarującym i diabelskim zarazem uśmiechem.
Od godziny 5:00 za sterami stanął najpopularniejszy dj w Polsce, czyli ANGELO MIKE. Po zeszłorocznej edycji, na której zaprezentował dynamiczne techno, tym razem przygotował dla Maydayowiczów płytki z progressiv-trance i w takim stylu zagrał swojego godzinnego seta. Następny młody i dobrze zapowiadający się dj z Opola LUKASH ANDEGO zaprezentował się z jak najlepszej strony grając mocne utwory techno z domieszką electro i minimalu. Zakończył swój set kawałkiem Dynamo City - "One Night In Hackney", co bardzo mnie uradowało, jak i liczną jeszcze, mimo bardzo późnej, a może wczesnej pory, publiczność. Jako ostatni zagrał DJ DRWAL z Gdańska, a jego tech-house-owy set wyciskał z ludzi resztki niespożytych jeszcze do końca sił. Ja w tym czasie zakończyłem swój byt na Mayday i zanim udałem się na pociąg powrotny, poszedłem na kilka dłuższych chwil do katowickiego klubu EGO na after-party.
Na koniec trzeba koniecznie zaznaczyć że festiwal muzyki elektronicznej Mayday Polska to nie tylko najpopularniejsi dj-e z najwyższej półki i rozbrzmiewająca elektroniczna muzyka. To także perfekcyjnie przygotowane widowisko, najlepsze nagłośnienie i potężne przedsięwzięcie organizacyjne. Każdy Mayady Polska charakteryzuje się inną specjalnie zaprojektowaną i przygotowana na tą jedną noc w roku oprawą wizualną i scenografią oświetleniową. Pod dachem spodka podwieszono 10 dużych (6m x 8m) ruchomych ekranów video, 16 projektorów największej mocy, a na prawie pół kilometrze konstrukcji aluminiowej znalazło się ponad 100 urządzeń typu „moving head”. W skład oprawy wizualnej wchodziły również 4 zielone dużej mocy lasery o raz jeden trójkolorowy laser umieszczony nad dj-ką w podwieszonym logo Mayday. Na telebimach były wyświetlane specjalnie przygotowane przez CLOCKWORK i JPECH.NET wizualizacje, które w tym roku robiły naprawę duże wrażenie i bardzo mi się podobały. Dźwięk popłynął z 88 kolumn głośnikowych firmy Elektro Voice zestawionych w 8 punktach. Takie ustawienie zapewniło równomierne rozłożenie częstotliwości składowych na płycie Spodka, jak również zdecydowanie poprawiło brzmienie na sektorach z miejscami siedzącymi w Spodku. Sala Showroom została ocieplona poprzez olbrzymi, stojący na 6 słupach przeźroczysty sufit o powierzchni 400m2. Duży umieszczony telebim za plecami dj-a, gra świateł i nagłośnienie z pewnością spełniły oczekiwania bawiących się na Lodowisku uczestników imprezy.
Na sukces tegorocznego Mayday pracowało przez kilka miesięcy wiele osób. Zaczynając od ludzi takich jak Jerzy Kupczak i Tomasz Dyrkacz, poprzez dziesiątki monterów, kończąc na osobach, które rozklejały plakaty czy roznosiły ulotki z charakterystycznym logo imprezy. To dzięki nim ta impreza istnieje w naszym kraju i możemy się spodziewać, że za rok odbędzie się ponownie.
Do zobaczenia 10 listopada 2006 na imprezie MAYDAY POLSKA!
Źródło:http://www.clubtechno.pl/
Post został pochwalony 0 razy
|
|